I fredags åkte vi på badet igen. Jag, Anders, Dagny, Tage och barnens kusin Esther, som är ett halvår äldre än Dagny (En årsmodell äldre). Jag tycker det är roligt att barnen har en jämngammal kusin i "närheten" (Alsen), som de kan träffa och lära känna på ett djupare plan. Våra barn har bara 5 kusiner och endast två av dem bor i Jämtland.
Själv växte jag upp med nära umgänge med min kusin Carro och än idag är hon en av mina närmsta. Det är väldigt värdefullt för mig. Sammanlagt har jag haft 7 kusiner som bott i Bromma, Skåne och Danmark. Jag har träffat dem alla frekvent och absolut lärt känna dem mer eller mindre väl. Även flera av mina tremänningar har jag träffat frekvent. Detta då även mina föräldrar haft nära relationer till några av sina många kusiner.
Vi plockade upp barnen på skolan direkt de slutade kl 13. Esther mötte vi i foajén på Storsjöbadet.
Sen badade vi, åkte vattenrutschkanor, åt mat i kiosken. Jag beställde sushi, mums! Sen badade vi ännu mer och avslutade med bubbelpool följt av bastu.
Sen blev vi sådär megatrötta allihop som vi alltid blir efter några timmar på badhuset. Men vi hade så roligt tillsammans.
Tacksam för en toppentrevlig fredag på Storsjöbadet.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar