Igår var jag kallad till den rosa vagnen. En portabel Mammografivagn som vanligtvis placeras i utkanterna av vårat stora län Jämtland- Härjedalen, som exempelvis i Gäddede, Sveg och Föllinge, för att underlätta scanningen för bröstcancer. Men igår stod den utanför sjukhuset när jag skulle göra mitt livs andra Mammografi. Många har berättat att det kan göra ont. Men för mig och just mina tuttar gör det inte ett endaste dugg ont. Mina bröst har med åren blivit en smula "elastiska" efter 4 år av amning samt jojobantning, och det är kanske fördelaktigt när de ska klämmas ihop i en röntgenmaskin 😄.
Jag fick jättefint bemötande av en gullig sjuksköterska som hjälpte till att trycka in pattarna i apparaten på längden och tvären så att de fyra bilder som togs skulle bli så bra som möjligt.
Tack Sverige för att alla kvinnor från 40 till 74- år får kolla brösten vartannat år och screena efter bröstcancer. En sjukdom som flera i min närhet tyvärr drabbats av.
Efter mammografin så mötte jag upp med Hector. Vi for på loppis och kollade skivor. Vinyl och stenkakor. Hector är ett riktigt musik och bilorakel, och därför extra rolig att kolla skivor eller åka på bilträffar med. Vi har alltid trevligt när vi hittar på saker.
Jag loppade två nya sköna klänningar, en jeans och en svart med små blommor på. Dessutom hittade jag vackra änglar och fina halmdekorationer till julgranen samt ett par örhängen för 10 kronor och ett par bra solbrillor att ha liggandes i bilen för 15 kronor.
Hector brukar spana in skivorna och sen göra en scanning av loppisen. Det kan ofta innebära väntetid för honom när jag går iväg för att prova kläder. Men då är det bra att veta att han alltid har någon att prata med. För överallt vi går kommer jämt folk som vill språka lite. Igår var inget undantag och bla kom en gammal klasskompis från högstadiet fram till Hector. Dessutom en man som kände igen hans röst från Hectors radioprogram samt en kvinna som han hade skjutsat en del när han jobbade på hemtjänsten för många år sedan.
Efter en jättebra förmiddag skjutsade jag hem Hector och fortsatte till mitt jobb för ett nytt jobbpass à 19,5 timmar.


















Inga kommentarer:
Skicka en kommentar