Denna helg hade vi många saker vi ville få gjort. Det mesta handlade om städ, tvätt och julstök. Men också att dela ut barnens jultidningsgrejer, hitta en adventsgran, skriva lite julkort, skicka tillbaka paket, hämta paket, ordna med julkalendrar, julbord, en vända till stan och annat.
Helgen blev både bra och intensiv. Jag drog två vurpor på isen. Slog upp handleden den ena gången och knät den andra. Kanske borde plocka fram mina icebugs... 🤔
Tacksam för allt fint denna helg.
Känns så bra att allt julpynt är framme nu. Endast granen kvar samt eventuellt något litet mer. Men det tar vi sen.
När jag växte upp tog mina föräldrar fram somligt den 1:a advent och det andra så som tomtar, gran, pynt, dukar mm strax innan julafton. Så vill inte jag göra. Dels för jag vill njuta av julen längre, men också för att underlätta. Jag orkar inte rota runt och rota fram i omgångar. Det behöver vara mer rationellt för oss. Allt fram. Allt bort.

Vår vackra adventsljusstake som keramikern
Emma Grelsson gjort är framplockad.
Idag skrev vi lite julkort.
Hembakat tunnbröd idag på 1:a advent.
Adventskalendrar redo för morgondagen den 1 december. En varsin godiskalender. En varsin choklad som barnen fick på julbordet i Munken.
Och så den årliga tågpaketkalendern.
Men jag har minskat ner från paket varje dag, till paket var söndag i advent plus julafton.
Mina fina.
Jag strök och fick upp alla julgardinerna idag.
Jakten på adventsgranen.
Snart hemma igen,
Anders, barnen, Karo och Jag.
Så bra kälkföre nu!
Årets adventsgran på plats.
Tacosöndag.
Våra nya vackra ljusstakar.
Vår Nisse är både gammal och trött.
Han har inte så mycket hyss för sig och är inte särskilt aktiv. Men han är snäll och väldigt omtyckt av barnen.
Han flyttade in nu på natten till 1:a december.
God natt.























Inga kommentarer:
Skicka en kommentar