I alla år har jag klippt Anders, barnen och ofta även mig själv.
Dagny fyller snart 10 år och har börjat prata om att hon vill testa andra frisyrer än vad jag kan åstadkomma. Hon visar bilder på uppklippta och etappklippta frisyrer. Troligtvis ganska avancerade och stylade.
Jag förklarar att man oftast blir besviken om man går till en frisör med en häftig bild och önskar få den samma.
Men så för ett tag sedan passerade vi en drop-in-frisör i stan som klippte barn från 100 kronor. Vi gick in och kikade. Dagny var lite fundersam. Vi visade en bild på en etappklippt frisyr och frisören sa att ja det går bra nu och kostar 200 kronor.
Dagny bestämde sig på stående fot. Livets första frisörbesök. Hon satte sig i stolen och fick sin efterlängtade frisyr.
Inte som på bilden men nöjd ändå.
Bra, prisvärt och lättsamt ställe. Frisörerna var nogranna och trevliga. Det hann komma och gå ett gäng män och barn som blev tillfixade under tiden vi satt och väntade.
Före.
Efter.
Uppklippt, toppat och etappklippt.




Inga kommentarer:
Skicka en kommentar