Tages tillfrisknande har varit lite svajigt så han och jag är kvar på sjukhuset.
I fredags när Anders slutat jobbet åkte han och Karo (som fortsätter sprida glädje på Anders jobb som kontorshund) till Fritids och hämtade Dagny.
De for hem till hästar och kaniner samt åt middag innan de for till stan. På vägen köpte de med sig lite snacks, läsk och favvomat till Tage.
Sen kom de upp till Tages rum på sjukhuset och vi hade fredagsmys tillsammans.
Barnen valde en film från barnavdelningens stora dvd-samling. En som är rolig och vi sett förut. Hotell Transulvanien.
Tage var trött men glad över tilltaget. Vi hade trevligt allihop. Anders och Dagny hade med sig Tages favoriter Chicken nuggets och Pringles. Han åt med god aptit för första gången på en vecka.
Vi alla var ganska trötta. Efter filmen sa vi hejdå och Anders och Dagny åkte hem. Tage somnade omgående. Jag efter att ha lyssnat på en dokumentär i mina hörlurar.





Inga kommentarer:
Skicka en kommentar