Året mellan att jag och min dåvarande kille separerade och jag flyttade till Dublin bodde jag inneboende hos en underbar familj i Kungsängen.
Min vän Lisa skulle flytta till Barcelona och på ett lite hastigt och otippat sätt bestämdes det att jag fick hyra hennes rum.
Jag kom att stå familjen nära. De har så många fina, generösa och inkluderande sidor. De hade två hundar. Lagotton Ylle och Schnauzern Muffa. Först trodde jag att Ylle skulle bli en favorit men det blev precis tvärtom. Mellanschnauzern Muffa älskade jag! Så mycket att jag skaffade två egna Schnauzrar när livet tillät egen hund.
Vi umgicks mycket, åkte till deras landställe, hittade på saker, lärde känna varandra väl och hade det jättefint ihop.
I veckan fick vi återigen en fin kväll tillsammans. Lennart, Karin, deras nya fina Storpudel Ludde och Karins syster Kerstin bjöd in mig på god middag hemma i min gamla bostad i Kungsängen. ❤️
Ludde, en jättetrevlig renrasig skk-reggad Storpudel. Lika gammal som Karo.
Lelle och Karin. ❤️❤️




Inga kommentarer:
Skicka en kommentar