lördag 28 februari 2026

Ljuvlig skotertur

I förmiddags medan Anders bytte avgasröret på vår Volvo som Tage döpt till Earnie, så kokade jag kaffe, värmde choklad och packade ned sittunderlag, extravantar, mössor, lunch och fika. 

Sen begav vi oss alla fyra ut med vår nya snöskoter. Från gården kan vi åka ut på en skoterled som tar oss vidare ut i skogen på fina leder som Österåsens snöskoterklubb ombesörjer. 

Vi är också medlemmar och vid vindskyddet mellan Norderåsen och Österåsen träffade vi vår kamrat David. Han jobbar många timmar ideellt för klubben varje år. Idag var han ute och sladdade leder i det vackra vädret. 

Och vackert väder hade vi verkligen idag! Bästa tänkbara vårvinterdag med en strålande sol från en klarblå himmel. 

Vi grillade lunch vid ovan nämnda vindskydd. Barnen byggde en snölykta och snöfåtöljer samt täljde. Vi fikade innan vi startade skotern igen och for vidare till Häggenås för att tanka. 

Sedan åkte vi en annan väg tillbaka hem. 

En helt perfekt snöskoterlördag. Precis en sådan dag som gör att det blev en vinterfullträff för vår familj att skaffa skoter. 

Tacksam.

Nu åker vi. 

Dagny täljer. 

❤️❤️

Anders är bra på att fixa eld. ❤️


Grilla halloumi och korv.


Tre choklad och en kaffe. 

Dagny får vego-lunch.


Njuter! 🌞

Barnens snölykta.


Tack David för att du och flera med dig håller 
lederna, vindskydd mm så fina kring byarna.








Dagsmeja & Pianolektion

Dagny har verkligen börjat spela en hel del på den begagnade keyboarden som jag köpte till barnen i julklapp. 

Min kompis Maria Larsson som både är utbildad i pedagogik och i musik erbjöd sig att lära Dagny lite grunder i pianospel. 

Igår kom hon och gav Dagny hennes första lektion. Hon hade med sig bra nybörjarböcker och lärde Dagny lite om fingersättning och de absolut första grunderna i noter. Dagny ska öva och så kommer Maria nästa vecka igen. 

Som tack för denna fina gest hjälpte jag Maria genom att klippa hennes lugg. Vi är bra på tjänster och gentjänster hon och jag. 

Utöver detta så var jag ut och städade hos kaninerna Rosa och hennes son Panda. Jag gick en sväng med Karo i den ljuva vårvinterdagen med fågelsång och takdropp. 

till kvällen ägnade sig Anders åt att laga min/våran gråa Volvo som snart ska besiktigas. Han lagade dels en backspegel samt bytte bromsbelägg. Kvar är att byta en meter på avgasröret som har rostat. 

Jag lagade inte bil, men däremot kyckling - och nudelwok till middag. 

Jag, Anders, Tage och Karo tog en skön kvällspromenad tillsammans i månskenet. Vi var SÅ trötta på kvällen, så idén om att jag och Anders skulle sitta uppe och planera lite sommar, och annat som vi behöver styra upp lämnade vi till en annan dag. Vi gick och la oss istället och somnade bums. 

Maria lär Dagny om fingersättning 
och grunden i noter. 

Just nu, vår plats på jorden.

Dropp från taken - Dagsmeja. 

Kvällens middag:
Kyckling och nudelwok, i skålen som 
Anders Moster Marianne Stenberg drejat. 

torsdag 26 februari 2026

Hemmadag

Tage är fortsatt sjukskriven och jag är hemma med honom. Vi stökar på med olika hemmasysslor och igår ville Tage att vi skulle baka. Han önskade en av sina favoriter Silviakaka. 

Jag grejade även hemma med lite dammsugning, djurfix, wc-städ och tvätt. 

På eftermiddagen lagade jag lax i ugn med sådant vi hade hemma. Eko-citroner, kryddor från frysen och potatismos på hemodlade potatisar. Det blev gott. 

På kvällen kom min fina hovslagare och skodde hästarna igen. De får fortsätta ha snösulor och broddar, men nästa gång det är dags för Sara att komma, då är våren här. 🌿


Tage fick baka sin favorit: 
Silviakaka. 


Lax, norderåsisk potatismos, svenska morötter och eko-citroner på rea. 

Bästa, lugna, trygga, snälla, noggranna, rutinerade Sara-hovslagare! 




En egen hundrastgård

För något år sedan byggde vi om en av hästarnas sommarhagar och frigjorde en egen väg upp mot skogen, till vårat torp och upp mot den gamla byvägen samt olika fina stigar bakom byn. 

Anders satte även in nya grindar till hästarnas beteshagar. Denna lilla väg och hästarnas sommarbeten går vi flera gånger per dag med Karo.

Och nu har Anders även kört upp små vägar kringerlikrok med en pall bakom skotern så att det ska bli trevligare för oss att promenera.

Hur lyxigt är det inte att ha en aldeless egen jättestor "hundrastgård" precis bakom huset!? 

En dröm för oss som hundägare, och en dröm för Karo. 






onsdag 25 februari 2026

Klipp klipp klipp

Karos klor var långa, liksom Tages hår och Anders hår plus skägg. 

Nu har jag klippt Karos klor, Tage hår samt Anders hår och skägg. 

Ikväll kommer Sara-hovslagare och skall verka och sko hästarna, dvs klippa deras hovar.  

På fredag kommer min vän Maria hit och skall ha pianolektion med Dagny och då skall jag även korta hennes lugg lite. 

Klipp klipp klipp. 

Nyklippta klor. 

Dags att klippa Tage. 
Han vill ha lång lugg och kort i nacken och på sidorna. 

Nyklippt och nytvättad.
Glass som belöning. 


Karo blir alltid jätteglad när vi ska klippa klorna. 
En chans till mys och närhet 
plus belöning när det är klart. 

Jeanette och Buster

Tage är hemma och repar sig från sin operation. Jeanette och Buster kom förbi en sväng på lite lunchfika. 

Jag går ut och fixar med djuren, eldar, ordnar med mat och mellis, plockar och tvättar. 

Dagny kom hem med 13-taxin och barnen har spelat en del.

En solig, lugn och trevlig dag med fint besök och glädjen i att Tage piggar på sig. ❤️

Finaste Collien Karo. ❤️

Jag och Karo lunchar hästar och kaniner. 

Jeanette och Buster kom förbi en sväng på lunchfika. 

Tage vilar och repar sig för var dag som går. ❤️

Kaisa som alltid har lite rosa nyanser här och där till följd av att hon kliar som mot det faluröda vindskyddet. ☺️

Härligt med sol.

Jag och djuren njuter av vårvintersolen. 

Vi eldar så mycket vi kan för att hålla nere elräkningen som skjutit i höjden sedan man byggde Aurora line, som för bort den norrländska elen från Norrland. 

Vacker tass Buster.