Helgen kom och jag jobbade från fredag till lördag samt söndagsdygn.
Efter en bra jobbpass så for jag hem på lördagen och åt lunch samt umgicks med barnen. Sen for vi och slängde skräp på sopstationen följt av höhandling.
Så skönt att både få slänga bort en del gammalt rat, och att få fylla höladan med nytt torrt fint hö från sommarens skörd. Tacksam att det finns bönder som både skapar mat till min familj och hö till hobbydjur, för mitt, och för alla andra hästmänniskors höga nöjes skull. TACK!
Vi kom hem och jag svängde ihop spagetti och köttfärssås.
Barnen fick en varsin påse lördagsgodis och sen kikade vi på kvällsfilmen Lilo och Stitch. Anders jobbade på i garaget några timmar med en trasig bil.
När barnen somnat hoppade jag i en overall och gick ut till djuren. Hästarna verkade nöjda med att få komma in i stallet efter en hel dag med ihållande kallregn. Men vem vet, det kanske bara är min förmänskligande tanke, inte deras.
Efter en sista promenad med Karo så tog vi lite kvällsmys jag och Anders.
En bra dag. Skönt att ha fått hem ett lass hö.
Klickade hem ett nytt nagellack när jag beställde mer vitaminer. Så snyggt! 👌🤩
Tage tyckte det var tråkigt att missa halloweenfesten med fika med klassen.
Vi bakade eget fika i fredags istället och Tage fick välja: Silviakaka.
Jag beställde hem vitaminer och har nyligen börjat mwd denna sort som ska vara bra för hår och naglar. Jag tror den faktiskt hjälper, iallafall med att förbättra naglarna.
Nytt lass hö i foderladan. 👌
Så glad över att ha våra höbönder som gör torrhö i småbalar. Det gör just vårat djurägande så mycket enklare.
Inte svensk men ack så god till kvällens middag.
Och idag lagade jag italienskt.
Vi eldar mest hela dagen.
Hästarna verkade tycka det var skönt att komma in från det ihållande regnet ikväll.
Mineraler utblandat i lite kraftfoder.
Karos uppladdningsbara grönlysande led-ring runt halsen är oslagbart bra den mörka årstiden! En gåva till oss från mina föräldrar.
Vår lilla gård lyser varm i den mörka,
regntunga och lite kyliga kvällen.
Kvällsmys med Anders när barnen
somnat och djuren är fixade för natten.













Inga kommentarer:
Skicka en kommentar