torsdag 25 juni 2026

Produktiv dag

Idag blev det verkligen en fixardag.

Vi åker bort på semester och har en hel del vi vill hinna klart med innan vi lämnar över gård och djur till våra värdefulla och snälla vänner som ska hjälpa oss när vi är på resande fot. 

Förutom att fixa det vanliga med mellisar, lunch och middag när jag kommit hem från mitt jobbdygn så fick jag även till att duscha Karo, klippa hans klor, skrapa lite tandsten och borsta honom rejält. 

Jag lyckades även klippa Tage och Anders plus att jag, Dagny och Ester hjälptes åt med att klippa alla kaniners klor. 

Tjejerna hjälpte mig även att mocka boxarna, fylla på spån och mocka ut djupströbädden i kaninerna kvarvarande vinterbox. Jag fick även till att snygga upp i stallet och i sadelkammaren. 

Jag rekade lagret och nästa stadsresa ska jag köpa lite hästsalva och insektsspray så det finns om de andra flaskorna tar slut när vi är borta. 

Vidare fick jag till att rensa jordgubbslandet, en del annat ogräs samt flytta kaninburarna. Jag tvättade även Karos hundtäcken på 90 grader, rengjorde massa skitiga skor och gummistövlar och vek in all torr tvätt. 

När Anders kom hem från jobbet vid 17:30 åt han middag och efter den så fortsatte han ta rätt på björkveden och eldade upp allt ris. Barnen hjälpte till med att samla ved. 

Efter hans kvällspromenad med Karo så var vi båda trötta, men väldigt nöjda med dagens / kvällens insats som vi valde att prioritera, framför att åka på veteranbilträff i Ringsta. 

Det är en del kvar, som att städa upp huset, fixa i trädgården, förbereda för hästar, rensa potatislandet, näta jordgubbarna och byta ljuddämpare på Chevan (semetserbilen). Och så tvätta och packa såklart.

Det är alltid ett bestyr när vi ska iväg på semester. 
Helt självvalt. 





Jag klippte först Tage, sen Anders. 🌞



Stallstäd och avkalkning samt rengöring av termobaren. 

Kaninerna älskar sina hyllor..

Anders eldade upp allt ris. 

Världens finaste bukett stod på bordet från Dagny när jag kom in på kvällen.  

Kvällsfika med barnen när Anders tog en promenad med Karo. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar