Igår var det fredag och det blev en väldigt fin kväll med familjen.
Vi började med tacos och häxbryggd. Därefter fick barnen leta godis ute i mörkret med hjälp av ledtrådar plus ficklampa och vi fick påhälsning av gulliga bus-eller-godis-monster!
Sen packade vi med oss gravljus samt tändare och åkte ner till Häggenås kyrka. Där i minneslunden tände vi ljus för våra familjemedlemmar, vänner och djur som gått före. Det var så vackert.
Väl hemma igen körde vi fredagsmys i soffan med kladdkaka, glass och filmen Coco som handlar om den mexikanska varianten på Alhelgonnafirandet. Båda barnen somnade i soffan och jag och Anders inte långt efter.
Tack för denna fina kväll med familjen. ❤️
Häxbryggd.
Fina bus-eller-godis-monster på besök. ❤️
Efter middagen tog vi med några gravljus och åkte ner till Häggenås kyrka.
I minneslunden tände vi ljus för våra familjemedlemmar, vänner och djur som gått före. ❤️
Väl hemma igen körde vi familjemys med kladdkaka och glass i tv-soffan. Vi tittade på den passande filmen Coco som handlar om en mexikansk pojke som hamnar hos sina döda släktingar under deras latinamerikanska alhelgonnafirande Día de los muertos.
En bra film vi alla gillar och sett många gånger.
Coco.













Inga kommentarer:
Skicka en kommentar