lördag 8 augusti 2026

Broderade handarbeten

Tänk hur många fina handarbeten som ligger bortglömda och bortkastade någonstans. En vacker sak som en kvinna (mest troligt) ägnat många timmar åt att brodera, sticka, väva, tova, sy, virka, knyppla, knåda, dreja, fläta osv. 
Saker som vackra bonader, dukar, kuddar, korgar, spetsar, kläder, handdukar, gardiner, lakan, mm. 

Just ett gäng sådana vackra handarbetade skapelser, bla från min mormor Greta, fick vi med oss från vårat sista besök i Skånehuset denna sommar. 

Även 2 härliga små bohemiska Mors dag tallrikar från Royal Copenhagen 1971 och 1972, som nu får pryda väggen i köket. 👌

Tack till er kvinnor, släktingar och andra, som med tid och skicklighet skapat dessa vackra ting som nu pryder vårt hem. 🙏

En fin bonad från farmor och farfar. 
Kan ha gjorts av pappas moster Elsa. 
Eller någon annan. 
Pryder sovrummet nu. 




En stor och vacker duk från mormor Greta som vi tror att hon har gjort.



Mors dag tallrikar 1971 och 1972. 
Royal Copenhagen. 
Underbara bohemiska hippiemorsor! 


En söt liten broderad duk som troligen gavs som gåva till min mormor från hennes väninna som hon hängde mycket med på landstället i Herräng. 


Gamla handvävda och broderade kökshanddukar från en kvinna (min mammas väninnas mamma) som bodde från en gård utanför Norrtälje. 

Denna fina duk kommer från min farmor och farfar. Men då ingen av dem broderade är det nog en släkting i Skåne som gjort den. 
Farmors grej var att virka dukar. 




Inga kommentarer:

Skicka en kommentar