måndag 29 september 2025

Tänder ett ljus

Ikväll tände vi ett ljus för den 11 åriga flicka från en by en bit från vår som drunknade i helgen. 

För den man som och miste livet när han försökte rädda henne. 

För familjen som inte längre har sitt barn kvar. 

Det blev djupa samtal om livet och döden, och en påminnelse om att livets stora fasa kan drabba vem som helst, när som helst. 

- Att det ska hända barnen något. 

Att behöva leva vidare utan dom. Det måste vara något av mänsklighetens svåraste, och jag lider med alla föräldrar som förlorar sitt barn. 
❤️❤️❤️



 

söndag 28 september 2025

Egenodlad potatis

Återigen var det dags att skörda vår potatis. 

Eget utsäde, eget hästgödsel, egen jord från kasa, egen brunn. Hemmaodlad, ekologisk, icke besprutad.

Inga maskiner, förutom en vända i somras med jordpåfyllning. 

Nu handkraft, potatishink för potatishink, buren till egen jordkällare. 

Vi är inte självförsörjande på potatis men den tar oss långt. Aldeless gratis. 

I år satte jag Asterix och Amandine.

Potatisodling. 




Trött!

Anders har mekat trasig bil hela helgen.  

Asterix på förvaring i vår jordkällare.

Mitt sällskap i potatisstöket: 
Krokus och Petunia. 
BFF ❤️❤️.

 

Fin ledig höstlördag

Vacker ledig höstlördag bestående av:

Härlig ridtur med Anna. Kaffetår hos en granne. Fannie kom med bussen till Häggenås och sov hos oss. Jag började ta upp potatisen. Barnen har lekt med kompisar. Jag lagade god vitkål och köttfärspanna. Lördagsmys med film och snacks med barnen och Fannie. Anders skruvar veteranbil. Vackert väder följt av vacker solnedgång. 

 Tacksam.








 

torsdag 25 september 2025

Laddar innan långjobb

Barnen har gått till bussen. Jag plockar, tömmer och startar en diskmaskin, viker in torra kläder samt tvättar. 

Sen drar jag på mig sköna kläder och tar med mig Karo ut. 

Jag ger kaniner mat och nytt vatten.  Jag hänger med hästarna, jag går en promenad med Karo. 

Jag går in och tar med mig den blöta färdiga tvätten på vägen och passar på att hänga den samtidigt som lunchlådan värms i micron. 

Jeanette kommer förbi en kort stund. Vi språkar och hon tar med lite kläder till tjejerna. 

Klockan slår 12. Jag packar ihop mina saker sen åker jag till jobbet för två jobbpass på raken. Dels mitt eget samt ett extra då en kollega blev sjuk. 

40 timmar jobb med en pause mitt i på 4 timmar. Jag passar på att uträtta ärenden. 
Tanka, Apoteket, Dollarstore, Bolaget, Hööks och Granngården. 
Hundmat, hästmat, barfotaskor, en flaska rött, duscholja, tvättmedel och vitaminer. 

Snart är det 4 dagar ledigt. 🤗





De trivs i sin stora hage. ❤️❤️
 

tisdag 23 september 2025

Loppisfynd

Idag for jag och Fannie på loppis. 

Jag köpte tre spännande böcker till barnen för 15 kr styck så här i Halloweentider. 

Jag fyndade ett par fina lammskinnshandskar med lammullfoder till mig själv för 40 kr nu när hösten står för dörren.  

Och jag köpte en liten smidesljusstake som ev ska hänga i en liten kedja från taket någonstans i den blivande bastun för 20 kr. 

Vi tog även en kaffe på Röda korset tillsammans.

En trevlig förmiddag. 





 

söndag 21 september 2025

Höstpiff och sommarblommor

Vilken fin helg det blev! 

De siar om en kall vinter och att frosten är på ingång, men ännu blommar prästkragar och midsommarblomster. Även Tages solros som han sådde i våras har nu äntligen slagit ut.

Jag avslutade ett jobbdygn innehållandes bla storhandling, Laxpudding och lite höstpiff, på söndagsförmiddagen.

Jag körde till Jula för att handla en grej. På Lillänge mötte jag Hector som hade handlat mat. Han hjälpte mig med prylen som jag skulle köpa och sen skjutsade jag hem honom och hans matkasse. Han vill bju på kaffe men jag behövde hem. En annan gång. 

För vi hade planerat att min svägerska, svåger, svärmor och svärfar skulle komma på lite söndagslunch. 

Det var inte så länge sedan Anders och barnen träffade Inger och Anders, men för mig var det evigheter sen vi sågs! Jag har jobbat de senaste gångerna. 
Vi svängde ihop en kycklinggratäng och en äppelpaj. 
Det var fint att ses igen. Jag gillar min svägerska, svåger och mina svärföräldrar. ❤️
Tyvärr missade vi Barbro denna dag men vi får träffa henne i Lugnvik snart. Inger och Anders hade med fina ljus till oss som brinner mysigt i skrivande stund. 

På eftermiddagen tog jag en promenad med Karo och umgicks lite med hästar och kaniner. Anders mekade i garaget och Tage var med sin kompis Alfred. Dagny spelade med vänner. 

Hästarna var så roliga. Jag gick in i hagen och umgicks lite och kliade dem båda. Men sen började jag busa med dem och sprang omkring med galloppsasteg och ropade på dom. Då blev de aldeless prilliga och raceade efter mig, sparkade bakut och gjorde krumsprång och sen dundrade de iväg till skogen, för att efter en stund komma i full gallop ner till mig, Karo och Dagny igen. Det är så roligt att man kan busa upp dom. 

Tack för allt värdefullt denna dag. ❤️

Karo.

Mina fina hästar.

Midsommarblomster i mitten på september.

Anders storasyster Inger och hennes man Anders. 

Mysiga ljus från Inger och Anders.

Svärfar Bosse och Anders. 

Äppelpajen blev god. Liksom den småländska Alvestaglassen jag köpte till. 


Höstpyntat på jobbet. 

Laxpuddingen blev god. 

Lite nya batteriljus på jobbet. 

Samt en höstkrans. 

Men ännu blommar sommarblommor. 

Oddur och Karo. 

Vackra hund!

Tages solros som han själv planterade. 

Kaisa. 

Min mixtergubbe i garaget. ❤️

Satte på det nya granna klistermärket på Forden. 

Bra dag. ❤️

 

Klädrokad

Vi har haft turen att ha fått väldigt mycket begagnade kläder från vänner. 

I helgen kom vår vän Marie förbi mitt jobb med två kassar kläder till Dagny efter Moa som är precis ett år äldre än Dagny. Vi har fått så mycket fint efter Moa av bägge hennes föräldrar. 
Så himla värdefullt och generöst!

Vi har även hämtat en banankartong med kläder till Tage nere hos Maggan och Fredrik som deras söner hade vuxit ur. 

I veckan har även jag rensat ut en hel del för små kläder ur bägge barnens garderober. Det blev tre kassar med massa bra saker, bla mycket skal och regnkläder till Elsy och Ottilia. 
En påse är påbörjad i min garderob till Eva och Mathias pojkar Bo och Nils tills nästa gång vi ses och en påse pojkkläder hamnade hos lilla Loke. 

Men somligt behöver vi också köpa. 

Tage har klagat på att hans gröna gummistövlar skaver. Jag kikade närmare på dem och såg då att de gått och blivit typ tre nummer för små!!! 

Samma dag lokaliserade jag ett par bra och prisvärda begagnade gummistövlar i rätt storlek i Brunflo. Det passade bra att hämta upp dom på vägen hem från Vemdalen. Tage fick även en fin vindfleece av Marie och Moa. 

TACKSAM är bara förnamnet! 

Två kassar nya kläder till Dagny efter Moa. 

Tages nya vindfleece från Marie. 

Tages nya begagnade gummistövlar som jag plockade upp på vägen hem från Vemdalen. Säljaren hade hängt ut en påse så det var bara att swischa och rycka. 👌

 

fredag 19 september 2025

Hemma igen

Jag och Karo är tillbaka från vår lilla fjälltripp. 

Det startade med jobbdygn med dans till Mickeys på Furan. 

Det har även varit mathandling, Chilligryta och Laxtaco till middagar. 

Och så följde jag med Tage en dag på skolan och ikväll blev det fredagsmys med götta och film i soffan med familjen. 

Tacksam.  

Karo fick ett varmt välkomnande efter fjällturen.

En Chilli till middag.

Dans på jobbet med bandet MickeysFuran

Jag var med Tage en dag på skolan.

Fredagsmiddag.

Laxwrap.

Fredagsmys med familjen till filmen Flygplan