torsdag 15 oktober 2026

Svinnbiffar, ridtur & gympapåsar

Vardagen trummar på här hemma. Det har blivit kyligare ute och i veckan kom första snön. 

Vi jobbar, plockar, handlar, packar gympapåsar, lagar mat, tar hand om djuren och barnen har träffat kompisar. 

En av veckans middagar:
Svensk pulled pork med stekta champinjoner och lök. Färska grönsaker, pitabröd och vitlökssås. 

En eftermiddagen efter skolan tog Dagny och Ester en ridtur tillsammans. Jag och Karo följde med för att kunna rycka in vid behov och visa vägen. 
Allt gick bra förutom att en av länstrafikens busschaufförer inte visade någon som helst hänsyn utan typ jagade oss av den smala byvägen upp på en avtagsväg. 
Hade småtjejerna suttit på MÅNGA andra hästar jag ridit genom åren hade bägge legat i asfalten denna gång. 
Jag tackar min lyckliga stjärna att mina hästar inte gjorde mer än att bli spända, obekväma och ökade farten av chaufförens tilltag. 🙏

Lite trött men glad att jag kan göra detta med barnen och Karo efter jobbpass och skola. ❤️

Karo älskar långpromenader i skogen. Men både han och jag blev nervösa när flickorna satte av i gallop och försvann bort över lägdorna. Själva tyckte dom att det var superkul... 🙈


Tjejerna borstar hästarna efter ridturen. 

Köttfärsbiffar lagade på svensk svinnötfärs, potatismos, stekt lök, morötter och gräddsås på svenska råvaror. 

Barnen har skapat halloweenljus i veckan. 

Dagny bjöd på Halloweenkladdkaka med grön grädde och "spindelväv". Spindelväven av marshmallows blev inte riktigt som hon tänkt men vi ska göra ett nytt försök framledes. 

Hästarna hälsar god morgon. 

Barnen på väg att cykla till bussen som tar dem till skolan. 

En ny oktobertorsdag gryr i Jämtland. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar