tisdag 25 augusti 2026

Ful men bra utebur

När vi skaffade kaniner för några år sedan funderade vi en del på vilken typ av utebur vi skulle ha under sommarhalvåret. 

Jag önskade en stor bur. Både för att det måste vara att föredra för kaninernas rörselsebehov, men också så att barnen lätt ska kunna gå in och umgås med kaninerna. 

Ett alternativ var att bygga en egen stor utebur. En sådan kan bli tung och svår att flytta. Ett annat alternativ var en lättmetallbur som såldes på nätet. Ett plockepinn av metallrör och en rulle hönsnät att klä in den i. Superful men fyllde alla andra önskemål. 

Vi köpte en sån som jag och min pappa satte ihop. Vi valde att inte ha botten i den. På så vis får kaninerna skutta på mjuk gräsmatta istället för nät, och så snart som de ätit upp gräset så kan vi lätt flytta den till en ny plats med nytt gräs. 

Denna bur har vi varit nöjda med. Så nu när vi råkade bli med två kaninflockar så har vi tänkt att kanske de ska få samma typ av bur. Vi har avvaktat och hållit span på begagnatmarknaden. Och så i helgen såg jag att en person på Frösön la ut en liknande bur på nätet. 

Jag kontaktade personen och sa att vi tar den. Anders lånade en stor släpvagn av våra vänner sen for han och barnen och hämtade den nya begagnade buren. Den är säkert från början köpt från samma ställe som våran, men har ett lite annorlunda utförande. 

Nu har Rosa och Panda fått flytta in i sin nya sommarbur. Två fina kaninflockar i två fula men bra uteburar med flera kanin och barnvänliga funktioner. 👌



Inga kommentarer:

Skicka en kommentar