För några år sedan fick jag en känsla av att jag såg en smula sämre på långt håll. Tid bokades hos optiker för synundersökning. Där konstaterade de att jag hade, precis som jag upplevt, en smula försämrad syn på långt håll.
De rekommenderade mig att köpa ett par vid behovs glasögon. Men jag känner mig själv. Ett par glasögon som skall användas endast ibland och som jag inte känner ett nämnvärt behov av, skulle bara bli liggande. Tusenlappar i sjön med andra ord.
Jag bestämde mig för att vänta in en än mer försämrad syn. Och då göra en ny synundersökning och skjuta på denna utgift.
Jag upplever nu, några år senare, att jag nog har börjat se sämre på långt håll. Så idag efter jobbet kikade jag in på Smarteyes i Östersund.
Jag hade tur och fick en tid för synundersökning redan efter en halvtimme. Både före och efter synundersökningen provade jag bågar, ganska många. Om och om igen.
Tusan vad svårt det var att välja.
Det känns som att det finns mycket 70-tal, 80-tal, 90-tal och 2000-tal i glasögonmodet nu. Men även lite 60-tal med John Lennon-brillor och kattögon. Även några enstaka 50-talare också. Är allt på modet just nu? Jag personligen vill ju tro att jag är helt oberörd av rådande modesvängningar, men så är det säkerligen inte. Även jag drabbas, sist på bollen förvisso, men ändock påverkad.
När jag gick till Optikern trodde jag att jag skulle landa i ett par pilotaktiga glasögon men nej, så blev det inte. Jag provade många olika men ändå bara en bråkdel. Var faktiskt lite avvaktande mot att pröva för många olika. Att jag skulle bli förvirrad. Valde heller inte att pröva allt för extrema bågar.
Ett par snälla, lite oansenliga och väldigt otippade 90-tals bågar trivdes jag i, och återkom till flera gånger. Men det fanns många andra jag gillade. Så valet (ville göra klart detta innan barnen kom hem från skolan och besök av hovslagaren väntade) föll på dessa 90-tals bricker.
Inte alls övertygad, men nöjd, betalade jag dem och la beställningen. Dessutom köpte jag ett par solglasögon med styrka. Solbrillorna valde jag ett par lite häftigare i kattögonstil. Jag valde även till en liten fade:ad toning plus antireflexglas i vardagsglasögonen. Skönt när man blir bländad av bilar tänkte jag. Och snyggt med lite tonade glas.
Min syn är under förändring just nu. Optikern rekommenderade ett par ungdomsprogressiva glasögon, samt ny synundersökning om 1 år. 😅 Det blir säkert bra men ovant. Jag ser ju liksom inte så dåligt att jag själv upplever ett påtagligt behov. Men det kanske ändras när jag väl får dem? Det trodde den behjälpliga killen som expedierade mig.
Jag fick en grundlig undersökning, all tänkbar hjälp och trevligt bemötande på Smarteyes i Östersund och priserna kändes rimliga. Rekommenderas. 👌
Fortfarande osäker på om jag valde rätt. Hade gärna haft en sisodär 6 - 8 par att välja mellan beroende på klädval och humör för dagen... 😎
Men valet föll slutligen på dessa idag:














Inga kommentarer:
Skicka en kommentar