torsdag 9 oktober 2025

Leonbergern Buster

Leonberger var min drömras under många år när jag var barn och i mina tidiga tonår. Det är fortfarande en ras som ligger högt upp på min hundraslista.

Jeanette och Mikaels 2,5 åriga Leonberger Lejonforsens Buster har gjort att rasen Leonberger har klättrat ytterligare flera pinnhål upp. 
Vilken hund!!! 

Han är så himla snäll, trygg, stabil och glad! 

Han åker rutschkana med ungarna, han är så fin med familjens autistiska flicka, han är helt orädd för underlag, höga ljud, ja allt. Han kan hänga med på jobbet, är inte skällig, trygg i alla miljöer, älskar lek och bus men har ändå en jättebra AV-knapp och är totalt genomsnäll med människor, hundar och djur. Han är glad och stabil men har ändå Will to please vilket är skönt med en så stor hund. 

Han faller in under rasstandardens storleksspann men är inte den största hanen för rasen. Men med tanke på leder mm kanske det är ganska bra? Han har A på höfter och UA på armbågar. 

Jeanette ställde ut honom som valp och han fick HP och snart ska han ställas igen. Hon vill även gå ett BPH eller ett MH och jag kan inte tänka mig något annat än att han kommer att visa sig vara en mentalt bra hund. För det är han verkligen. 

Igår träffades vi för lite hundträning, och sen tog vi en promenad tillsammans. Och jösses vad våra hanar lekte! 
De härjade, raceade, jagade och brottades med varandra. 

En härlig förmiddag! 🐾❤️🐾





























Inga kommentarer:

Skicka en kommentar