lördag 7 juni 2025

Agilitykurs balanshinder

Vid senaste kurstillfället av vår nybörjarkurs i agility så gick vi igenom balanshindret, A-hindret och svängd tunnel. 
Hinder som en del hundar kan tycka är lite läskiga. Att gå upp för ett brant A-hinder och ner på andra sidan. Att kuta in i ett mörkt hål i den svängda tunneln. Att balansera på en smal bräda ovan mark.

Jag och Dagny presenterade nu Karo för dessa saker för första gången i hans liv. Han tog sig an hindren som med allt annat i livet:
Med en glad, stabil och trygg attityd utan minsta tvekan. Allt är så okomplicerat med Karo! Älskade hund. ❤

Vi alla tre har jättetrevligt på agilitykursen. Flera andra personer där har visat sig vara väldigt sympatiska och kursledaren är jättebra. 

Vi har pratat om att försöka ses och träna lite tillsammans på Östersunds brukshundklubb i sommar. Barnen, hunden, en filt, lite fika och hänga med trevliga människor och träna lite hund som en sommarlovsaktivitet. Det har Dagny önskat flera gånger. Det ska vi försöka få till. 








Bilder och film:
U. Fredin & E. Rasmusson 
 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar