
Med förhoppning om lycka och välgång till er alla detta nya år och decennium som tar sin början inatt!
/Emma




två små hustomtar som myser tillsammans. 

Blev helt kär i hattmodellerna från 40-talet! 



Jag gillar äldre tomtars uttryck. De skiljer sig en del från dagens röda, glada, runda, VÄNLIGA uttryck. De äldre ser ofta mer "fullifan" ut!





Ser ni vem som gömmer sig bakom stolen på betryggande avstånd från en glad och busig valp...? :-)
Paketöppningsdags.
Enzo blev mycket glad för sin julklapp!
På julaftonskvällen blev det återigen ett besök i stationen hos Jeanette, David och Nemo. 
Jag fick det mest fantastiska huvudkliarredskapet som någonsin tillverkats av Jeanette och David! I LOVE IT!!!
En liten Nemo som gosar med husse David!
Gosig som sagt... Eller vill han helst slingra sig lös och springa fram och studsa mot en (inte-lika-road-tant-Silver-som-inte-har-så-mycket-till-övers-för-små-bus-valpar...)
Här brilljerar Enzo med sitt spel. Han lyfter av klossarna i rask takt och äter upp godisarna som ligger under klossarna i lika rask takt.
Norma tyckte spelet var roligt, hon klurar och klurar, och förstår efter en stund att man måste lyfta av klossarna.
Medan Norma letar i den bortlyftna klossen efter godisen, passar Silver på att springa fram och äta upp frolicen som ligger på brädan. Ett bra samarbete tycker nog Silver... :-)
Karin prasslar med något uppe på köksbänken, det låter mycket likt prasslet av en frolicpåse tycker tre godissugna hundar.
Till sist vill Norma tacka för sin fina Hurttasele som Enzo redan vuxit ur, och som passade den lilla damen utmärkt! :-)


Här kommer Anders och hundarna tillbaka med morgontidningen.
Bild: Lisa Jönsson



Bild: Elisabeth Notini
Markus och jag står och funderar på hur vi skall gå vidare med ett juver.
En livmoder mina vänner. Männikors livmödrar ser väääldigt lika ut.
Det var så häftigt att ha läst massor om hjärtat och sedan få blicka in i ett. Både kammrar och förmaken, alla blodkärlsgångar och klaffarna! De var väldigt tåliga! Kändes typ som sega gummiband. Jag trodde de skulle vara mycket mera sköra, men ICKE!