
Mossa på jämtska heter "Mö´sn"
Polkagrisarna kommer från Gränna och vad det heter på Jämtska har jag ingen aning om...

Det nya badrumsskåpet har även åkt upp på väggen på wc. Världens snyggaste badrumsskåp om ni frågar oss!
Lisa och Tårta äter frulle. Bilden har Karin www.skissblocket.se tagit.



På denna bild syns äggulor (och andra organ). Om man förstorar bilden kan man se alla pytte små äggguleanlag också. När en äggula är klar och vuxit till rätt storlek skickas den vidare där dem omslutes av en hinna och fylls med äggvita. När den processen är klar byggs äggskalet på. Denna process tar ca 25 timmar och vissa hönor lägger två ägg / dygn. Man förstår ju att det bör gå åt MASSOR med energi till processen!
Vi har bott hos mina föräldrar i ovan nämnd förort...
Hundarna intog snabbt sin spanarposition och hade koll på vilka som gick förbi nere på gångstigen... 

En dag åkte vi till Kungsängen och hälsade på familjen J. Här är min vän Lisa lala-lisa.blogspot.com och hennes lille son Nando
Här är hela "mellan" schnauzerligan. Norma och Silver i förgrunden och gammel-Muffa, snart 16!, i soffan i bakgrunden.
Han är en riktig liten charmör den där Nando! <3
Muffa med sina karaktäristiska cykelstyreöron :-)
Systrarna Jönsson; Maya och Lisa med lilla Nando.
En dag åkte vi ut till Lidingö. Där hade vi en härlig dag med min vän Bi och hennes dvärgschnauzer Onslow
Bi hämtade oss i Ropsten, och sedan åkte vi ut på Lidingö och gick en jätte fin promenad. Det blir dock ganska snabbt immigt med tre hundar och tre människor i en liten bil... ;-)
Lilla Onslow fick ligga nere vid mina fötter...
...medan Norma och Silver fick sitta bak med Anders. 
En dag bjöd Maya in oss till hennes nya lägenhet i Viksjö. Här fixar hon, med assistans från hundarna, kaffe.
Lilla Maya - Majsan <3
Nog för att vi spenderade mycket tid i förorterna, men en dag mötte vi upp min gamla barndomsvän Carina. Hon tog med oss till ett hundcafé på Östermalm. http://www.himmelskahundar.se
Igårkväll tog vi tunnelbanan till Gubbängen. Vi ägnade vår sista kväll i Stockholm med mina underbara barndomsvänner. Markus myntade uttrycket "Happy Freindship Day", och detta var början på många H.F.D träffar!
Idag på vår hemresa norrut stannade vi till för brunch hemma hos Mathias och Sabina i Uppsala. Det var ett utmärkt stop och så nice att träffa dem igen nu när de inte bor i Östersund längre!
Anna med sin söta Isländska fårhund Katla.
Anton med sin glada Golden Dolly.
Caroline med sin fina Polski owczarek nizinny Toffee.
Jag och Normisen.
Först tränade vi lite individuellt, och sedan gick vi på en skogspromenad tillsammans. Norma var så duktig att jag fortfarande spritter av glädje! <3
Först bar det av till en äggfabrik. Vi spanade in fabriken, och åkte därefter till hönsgårdarna. Både de med Inredd bur och frigående. Ställde massa frågor och fick såklart massor av svar...
Jennys hundar Zorba och Baylis hängde med i vår lilla minibuss. Jätte goa!
Efter tema höns och ägg åkte vi till Wångens trav och galoppskola i Alsen. Hittade massa fina hästar, men delar bara med mig av denna fina nordistravare.
I andra bussen åkte Annas lilla isländska fårhund Katla.
Här håller elever som utbildar sig till hovslagare på att arbeta som bäst. 
Efter Wången stannade vi till hos vår lärare och kollade in hennes nybyggda anläggning www.silverforsens.se
Där fick Zorba genomgå ett ultaljud inför oss nyfikna åskådare.
Här försöker vi bli kloka på vad som är vad och vilka organ som är vilka när Astrid berättar om Zorbas inre...
Sista stoppet blev på Rödön hos vår klasskamrat Antons mjölkgård. Här visar han oss mjölkningskarusellen!
Intresserade elever som flitigt antecknar inne i Antons mjölkrum.